Vissza


Beszámoló az 50 éves AHEA 48. konferenciájáról

Az Amerikai Magyar Tanáregyesület, azaz az American Hungarian Educators Association 2024-ben ünnepli megalakulásának 50. évfordulóját, amelyről tagjai a május eleji – immár 48. – éves konferencián is megemlékeztek. Az ünnepségsorozat egy kamaratárlattal kezdődött az Amerikai Magyar Alapítvány (AHF) múzeumában, és a tervek szerint az alapítók és korábbi elnökök interjúsorozatával fog folytatódni az év hátralévő részében. Nagy örömünkre a konferencián részt vett két alapítótag: Basa Molnár Enikő, aki amellett, hogy többször is betöltötte az elnöki funkciót, hosszú időn keresztül ügyvezető igazgatóként (Executive Director) vezette a szervezetet, valamint Pereszlényi-Pintér Márta, aki átvehette a kétévente odaítélt Péter Basa Award kitüntetést. A jelenlévő öt korábbi elnök – Basa Molnár Enikő, Némethy Kesserű Judit, Jim Niessen, Pásztor Péter és Pereszlényi-Pintér Márta – egy közös csoportképen csatlakozott az AHEA jelenlegi elnökéhez, Lénárt-Cheng Helgához. Helga, aki 2023 áprilisa óta tölti be ezt a pozíciót, a Saint Mary’s College of California professzora, és összehasonlító irodalomtörténetből szerzett PhD-fokozatot a Harvard Egyetemen.

1. kép: Az AHEA öt korábbi és jelenlegi elnöke: Pásztor Péter, Basa Molnár Enikő, Pereszlényi-Pintér Márta,
Némethy Kesserű Judit, Jim Niessen, Lénárt-Cheng Helga. © Varga Gyula

Az idei, május 2–4. között a New Brunswick-i (New Jersey) Rutgers Egyetemen megrendezett konferencia címe Újragondolt mezsgyék: Magyarország és magyarok a nagyvilágban volt. A konferenciára előzetesen nyolcvanan regisztráltak, a résztvevők egyrészt az Egyesült Államok különböző vidékeiről, másrészt Magyarországról érkeztek. A hagyományoknak megfelelően a program csütörtök este filmvetítéssel kezdődött: a Semmelweis című filmet a Liszt Intézet New York jóvoltából tekintette meg a közönség, majd vitára, valamint kötetlen beszélgetésre is sor került.

A pénteki nyitóelőadást Paul Hanebrink, a Rutgers Egyetem történészprofesszora tartotta, akinek szakterülete Kelet- és Közép-Európa, azon belül pedig Magyarország történelme, a vallás helye a modern nemzetállamokban, valamint a nacionalizmus és antiszemitizmus mint politikai ideológiák története. Előadásának témája a 2018-ban megjelent A Specter Haunting Europe: The Myth of Judeo-Bolshevism című könyvére épült. Kísérleti jelleggel a szombati napon egy plenáris előadás is szerepelt a programban: meghívott előadóként Cleopatra Charles, a Rutgers Egyetem School of Public Affairs and Administration egyetemi docense nonprofit szervezetek részére osztott meg gyakorlati tippeket a mesterséges intelligencia (MI) által nyújtott lehetőségekről a tagtoborzás és adománygyűjtés érdekében.

2. kép: Plenáris előadás. Fotó: Deák Nóra

Az idei program is igen zsúfoltra sikeredett: az 58 előadó két párhuzamos szekcióban, változatos formátumban mutathatta be kutatási eredményeit. A megszokott előadásokon kívül lehetett panelbeszélgetést, gyakorlati workshopokat, és könyvbemutatókat tartani. Egyetlen negatívumnak talán azt lehetett tekinteni, hogy az egyik napon az ebédszünet idejére három párhuzamos szekció került! Emiatt érkezett is „panasz” a szervezőkhöz...

A konferencia szintén hagyományos eleme volt a közgyűlés, amelyre ezúttal is minden egyesületi tag meghívást kapott. A vezető tisztségviselők: az elnök, az alelnök, a titkár és a pénztáros beszámolt az előző év során elvégzett munkáról és az egyesület anyagi helyzetéről. A tavalyi taggyűléshez hasonlóan idén is megemlékeztünk azokról a tagokról, akik az előző konferencia óta hunytak el, így Kovács Ilonáról, Sohár Pálról, Deborah Corneliusról, és Olchváry Pálról, aki 2022 szeptembere óta az AHEA folyóirata, a Hungarian Cultural Studies főszerkesztője volt. A folyóirat ez évi számának előkészítése Varga Zsuzsanna AHEA-alelnök és megbízott főszerkesztő, valamint Papp Klára előző elnök vezetésével zajlik. A konferencia után hamarosan várható, hogy megjelenik a felhívás az új főszerkesztői pályázatra. Az AHEA elnöke bejelentette az Early Career Scholars Network megalakulását, és a következő évi konferencia szervezőjét, Fodor Mónikát is bemutatta a Pécsi Tudományegyetemről.

3. kép: A taggyűlés résztvevői. Fotó: Deák Nóra

A szakmai programon, kapcsolatépítésen, könyvkiállításon és az 1956–57-es Camp Kilmer menekülttábort ábrázoló poszterbemutatón kívül a színes és tartalmas esti programokon – a Fulbright Bizottság fogadásán, valamint a Magyar Amerikai Atléta Klub (HAAC) tavaszi bálján – egyaránt lehetőség nyílt a kötetlen beszélgetésekre, finom magyar ételek és borok fogyasztására, népzene- és néptáncbemutatóra, sőt még hivatalos csoportkép is készült, az AHEA történetében először, de reményeink szerint nem utoljára!

4. kép: AHEA-csoportkép. © Varga Gyula

Találkozunk 2025-ben Pécsett!

Deák Nóra
nemzetközi szakreferens
MTA Titkársága, Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya
ORCID: orcid.org/0000-0002-9566-2845

Vissza az oldal tetejére