Vissza

A Várady, Vasváry és Wiblitzhauser családok származásának kutatása

A fent nevezett családok kutatása mintegy 10-12 évvel ezelőtt kezdődött intenzíven az alábbi információk alapján, melyek szegedi rokonok által csomagolópapírra vetett nevek sokaságából és még kevesebb pontos adatából állt. A pontos dátumok hiányában nehezen indult a kutatás, először is a családi irattár került alapos átnézésre, majd ennek beillesztése után kezdett kialakulni a "családfa forma". Majd évekkel később a szegedi Somogyi-könyvtár Vasváry-gyűjteményének kezelőjétől Kórász Máriától kapott hasonló csomagolópapír alapú és több darabból álló adattárából bővült. Közben 2011 nyarán megjelent Újvidéken a Fórum könyvkiadó gondozásában egy könyv: Várady Imre: Napló 1. 1867-1910, első kötete a majdani következő két kötetnek, sajtó alá rendezte és előszóval ellátta Dr. Várady Tibor, Várady Imre unokája. Regényes családtörténet a Nagybecskerekre került Várady család életéről. Nagyon hasznos információk találhatók a családtörténethez. Ez év januárjától újabb bővítménnyel lett gazdagabb a családfa-gyűjtemény, ugyanis sikerült kapcsolatba kerülni az internet segítségével a szintén a fent nevezett családok kutatóival, akik gazdag adattárral járultak hozzá a most már igen terebélyesnek nevezhető és gazdag adattárral rendelkező családfához. És még mindig nincs vége, még sok-sok adat hiányzik ahhoz, hogy azt mondjuk "itt van már a Kánaán". Az újabb kutatásokat nagyban segítik az internetes ún. mormon családfa kutató oldalak, ahonnan sok adatot sikerült begyűjteni, úgy egyházi, mind polgári anyakönyvi oldalról. Természetesen ezen kutatási területek mellett sok-sok órát töltöttem különböző városok levéltáraiban a mikrofilmek tanulmányozásával, valamint a polgári anyakönyvek átlapozásával. És még valamit a kutatásokhoz kapcsolódóan, az Országos Széchényi Könyvtár igen gazdag gyászjelentés-gyűjteménnyel rendelkezik, amely szintén fenn van az interneten és kutatható. Némely gyászjelentés egész kis családfa-gyűjtemény, pláne ha egy azonos családból több is megvan, így nyomon lehet követni a családi változásokat.
Az időben egyre távolabb haladva sokasodnak a kérdőjelek és egyre jobban szétágaznak az ágak, de megpróbálom közös mederbe terelni az adatokat.
 
Tehát akkor az induló családi információk a CSALÁDRÓL.
 
A Várady család állítólag erdélyi nemesi família.
Első előnevük "Székelykeresztúri" volt, melyet az 1720-1730 körül született Márton atyja Erdélyből történt kijövetelük alkalmával ismeretlen okból elhagyott.
 
MÁRTON (Hatvan, 1720-30 körül - Szeged ?)
Szegeden telepedett le két fiával együtt az 1750-es évek közepe tájékán.
Sajnos több biztos információ nincs róla, adatgyűjtése folyamatban.
 
Jelenlegi kutatásaink állása szerint a két fiú JÓZSEF és ANTAL, kiktől a Várady család leszármazása eredeztethető.
 
JÓZSEF (Szeged, 1753 körül - Szeged, 1808)
Érdekes névhasználattal állunk szemben, ugyanis a krónika szerint ezt a József nevű személyt KORMOS néven is emlegették Szegeden, és több gyermekét is Kormos néven keresztelték. A kutatás egyik területe pontosan kideríteni ennek a kettős névhasználatnak az eredetét. Leszármazói alkotják Szegedről elkerülve a jelentős számú nagybecskereki, valamint a szentesi és délvidéki leágazásokat.
 
A másik fiú ANTAL (Szeged, 1757 - Szeged ?)
Gyermekei közül szintén vannak Kormos néven kereszteltek és Várady névvel is.
 
ALBERT (Várady Antal fia)
A családi krónika szerint a legkevésbé ismert személy, csak a következő információkat tudjuk róla:
Mint földmérő Szárcsa községbe kerül.
Leszármazottai elsvábosodott jómódú szárcsai, szécsányi, és klekki Váradyak, akiknek újabb nemzedékei részben tanult emberek.
Egy Miklós nevű fia orvos, Herkulesfürdő tulajdonosa;
egy kereskedő Dettán él;
egy nyugalmazott tanító Nagybecskereken.
 
JÓZSEF (Szeged, 1796. VI. 21. - Szeged, 1855. I. 23.) (Antal másik fia)
Leszármazói közül kerültek ki a nagyobbrészt Szegeden maradt Váradyak.
 
IGNÁCZ (Szeged, 1825. II. 1. - Szeged, 1907. XII. 18.) (József fia)
A család egyik nevezetes tagja, Szeged városának árvízmentesítésében nagy szerepet vállalt és elismerést érdemelt ki.
Árvízmentesítő társulati igazgató főmérnök, 48-as főhadnagy Perczel seregében.
1873-ban városi főmérnök
1879-ban megvédte a Percsorát
1876-ban a Ferencz József rend lovagja.

JÓZSEF (Lippa, 1835. V. 24. - Budapest, 1881. X. 27.) (Ignácz testvére)
Hajóskapitány, 1848-ban 14 évesen kisdobos.
Mint a Fővárosi Vízművek hivatalnoka halt meg.

VÁRADY VERONIKA (Szeged, 1832. XII. 30. - Budapest, 1911. X. 19.) (VÁRADI Ignácz testvére)
Veronika férje Wiblitzhauser János (Makó, 1829. XI. 8. - ? 1904 előtt) bajor földről hazánkba érkezett serfőző leszármazottja, aki Makón alapozta meg családja egzisztenciáját.
 
Wiblitzhauser János és Várady Veronika fia Wiblitzhauser Gusztáv (Pétervárad, 1860. IV. 11. - Szeged, 1893) feleségül veszi Várady Etelkát, akiknek gyermeke több testvér mellett Wiblitzhauser Ödön (Szeged, 1888. X. 18. - Washington, DC, 1977. VII. 12.), aki nevét Vasváry-ra változtatta.
Még itthon élt, mikor áttért a református hitre, majd az egyik utolsónak indult kivándorló hajóval (ULTONIA) Fiuméből 1914-ben elindult az USA-ba, és mint református lelkész tevékenykedett.
Amerikai életének fő tevékenysége az amerikai magyarság történetének kutatása volt. Még életében úgy rendelkezett, hogy kutatásainak összegyűjtött anyagát a szegedi Somogyi-könyvtárnak adományozza, amely Vasváry Ödön halála után 1978-ban érkezett meg Szegedre és azóta is a könyvtár gondozásában gyarapodik.
 
Wiblitzhauser János és Várady Veronika legfiatalabb fia Wiblitzhauser Károly, aki Vödrös Károlyra változtatta a nevét, nagyapja anyai ágon a feleségemnek. Feleségem Várady Erzsébet két lánytestvérével együtt dédunokája Váradi Ignácznak, Várady Józsefnek és Várady Veronikának is.
(Várady Ignácz, Várady József és Várady Veronika testvérek voltak.)
Feleségem Várady Erzsébet okl. üzemmérnök, édesanyja Vödrös Janka (Budapest, 1912. XII. 7.-Budapest, 2005. II. 4.) okl. gimnáziumi tanárnő idén ünnepelné 100. születésnapját.
Édesapja Várady László (Budapest, 1899. VII. 24. - Budapest, 1991. I. 24.) okl. mérnök, Várady Ignácz lányának Várady Erzsébetnek és Várady József József nevű fiának a fiatalabbik fia.
(Várady József és Várady Erzsébet első unokatestvérek, Várady László és Vödrös Janka másod-unokatestvérek voltak.)
 
A Várady családból az évszázadok során sok neves közéleti személy vált ismeretessé, több az 1848/49. évi szabadságharcban résztvevő honvédtiszt harcolt a szabadság kivívásáért, a színházművészet világából is ismert személyek kerültek előtérbe, egyházi személyek is voltak szép számmal a családban, a leghíresebb egyházi tisztségviselő Várady Lipót Árpád (Temesvár, 1865. VI. 18. - Kalocsa, 1923. II. 18.) kalocsai érsek, aki hivatalát 1914 és 1923 között látta el. A Várady család családi kapcsolatok révén több neves régi családdal is kapcsolatban állt.
 
Sajnos a határon túli kutatást nagymértékben nehezíti az a körülmény, hogy a trianoni határokon túlra szakadt személyek anyakönyveinek mikrofilmre vételét a határon túli hatóságok nem engedélyezték. Talán egyszer hozzáférhetők lesznek ezek az adatok is.
 
Röviden ennyi a kis családtörténeti kutatás bemutatása.

Vissza az oldal tetejére

Major György
major.gyorgy2@chello.hu